Ayak Bakım Klavuzu

Vereceğimiz bazı ipuçları ayaklarınızı iyi durumda tutacak ve oluşacak problemleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayaklarını sık sık yıka

Ayaklarınızı her gün ılık sabunlu suyla yıkayarak temiz tutun, ancak cildinizin doğal yağlarını tahrip etmemeye özen gösterin.

ayak bakım klavuzu Sert cildi ve nasırları bir ponza taşı veya ayak fırçası ile yavaşça çıkarın. Aşırıya kaçmayın yoksa altındaki taze cilde zarar verebilirsiniz.

Ayaklarını iyi kurut

Islak kalmadan dolayı oluşabilecek  mantar enfeksiyonlarının önlennesi için ayaklarınızı iyice kurulayın, özellikle ayak parmakları arasının ıslak kalmamasına özen gösterin.

Nem

Cildiniz kuruysa, ayak parmakları hariç, ayağın her yerine nemlendirici krem uygulayın.

Sert cildi ve nasırları bir ponza taşı veya ayak fırçası ile yavaşça çıkarın. Aşırıya kaçmayın yoksa altındaki taze cilde zarar verebilirsiniz.

Ayak tırnaklarını dikkatlice kesin

Uygun tırnak makası kullanarak ayak tırnaklarınızı düzenli olarak düzeltin. Düz bir şekilde kesin, asla açılı veya kenarlardan aşağı doğru kesmeyin. Bu batık ayak tırnaklarına neden olabilir.

Öğleden sonra ayakkabı mağazası

Ayakkabı alışverişiniz için öğleden sonraları tercih edin. Gün devam ettikçe ayaklarınız şişer ve öğleden sonra ayağınızın en büyük olduğu zamandır. Ayakkabıyı ayaklarınız şişken alırsanız her zaman rahat olacaklarından emin olabilirsiniz.

İş için ayakkabı ipuçları

Yaptığınız iş türüne bağlı olarak, sert takviyeli uçlu ayakkabılar veya kaymaz tabanlar gibi uzman ayakkabılar giymeniz gerekebilir.

İş yerinde yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız, işe giderken rahat ayakkabılar giyin ve oraya vardığınızda topuklularınızı giyin.

Yüksek topuklu giydiğin zamanı sınırla

Özel günler için sadece yüksek topuklu ayakkabılar ve sivri ayakkabılar giyin.

Topulu ayakkabı giyiyorsanız, topuk yüksekliğinizi değiştirmeye çalışın. Düzenli olarak birkaç inçten (yaklaşık 5 cm) daha yüksek bir topuk giymek ayaklarınıza zarar verebilir.

Doğru ayakkabıları giyin

Her zaman iş için doğru ayakkabıları giyin - dağ tırmanışı için sandaletler değil!

Ayak kokusunu önlemek için çorapları günlük olarak değiştirin

Çoraplarınızı düzenli olarak değiştirmenin yanı sıra, pamuk, yün veya bambudan yapılmış çorap giyin.

Bunlar ayaklarınızın nefes almasını sağlar ve onları doğru sıcaklıkta tutmaya yardımcı olur.

Farklı spor aktiviteleri için özel çoraplar da mevcuttur.

Uygun çorap giyin

Ayak ve ayak bileğinizin genişliğine özellikle dikkat ederek çoraplarınızın uygun şekilde  emin olun.

Sürekli şişen ayaklarınız varsa şiştiği zaman rahatsız etmeyecek çoraplar giyin. Bacağınızın kesilmesini önleyen lastiksiz çoraplar mevcuttur.

Ayaklarınızı doğru bir şekilde hissetmekte güçlük çekiyorsanız (nöropati), çoraplarınızın içinde cildinize sürtünebilecek ve zarar verebilecek topuzlu dikişler olmadığından emin olun.

Çoraplarınızı ters çevirmek sürtünmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Ortak kullanım alanlarında ayaklarınızı koruyun

Spor salonu duşları veya yüzme havuzları gibi ortak kullanım alanlarında başkalarının ayak hastalıklarını almamak için kendi terliğinizi veya ayakkabınızı yanınızda taşıyın.

Parmak arası terliklere dikkat edin

Parmak arası terlik giymekten kaçının. Ayaklarınızı desteklemezler ve çok fazla giyerseniz  size kemer ve topuk ağrısı verebilirler.

Bir ayak hastalıkları uzmanı ayak problemlerine yardımcı olabilir

Ayak hastalıkları uzmanı, açıklanamayan ayak ağrısı gibi bir sorununuz varsa yardımcı olabilir.

Diyabet, zayıf kan dolaşımı veya düşük bağışıklık sistemi gibi ayaklarınızı etkileyen bir sağlık durumunuz varsa, ayaklarınızın bir GP, hemşire veya ayak hastalıkları uzmanı tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir...

Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA
Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA