DEPİLASYON & EPİLASYON

Depilasyon nedir? Epilasyon Nedir?

Depilasyon ve epilasyon istenmeyen kıllar ve tüylerle alakalı iki kavramdır. İkisi de istenmeyen kıllara yönelik çözümlerdir. "Depilasyon ne demek" sorusuna kısaca vücuttaki istenmeyen kıllardan, tüylerden geçici olarak kurtulma işlemidir diyebiliriz. Kılların, tüylerin yalnızca cildin üzerindeki kısmının hedeflenmesi ve yok edilmesidir. Epilasyonda ise kıl köklerine ulaşılır ve kıl kökü tahrip edilir. Bu yolla istenmeyen kıllardan, tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulma imkanı oluşur.

Tıraş, tüy dökücü krem, tüy dökücü sprey gibi çözümler depilasyon uygulamalarıdır. Ve uygulamadan kısa bir süre sonra tüyler çıkmaya başlar.

Depilasyon ve Epilasyon Arasındaki Fark

Depilasyon ve epilasyon uygulamaları arasındaki fark istenmeyen tüylerden kurtulma işleminin geçici ya da kalıcı olmasıyla ilgilidir.

Tıraş, tüy dökücü krem, tüy dökücü sprey gibi çözümler depilasyon uygulamalarıdır. Ve uygulamadan kısa bir süre sonra tüyler çıkmaya başlar.

Ağda, epilatör, cımbız, ip kullanımı ile tüylerden kurtulma işlemlerinde tüy kökleri hedeflenir ve daha uzun süreli bir çözüm sunar. Ancak kıl kökünü tahrip edilmesi ve kılların büyümesinin tamamen engellenmesini sağlamadığı için bunlara uzun süreli depilasyon denir.

Epilasyonda ise kılların kökünden alınması ve kıl kökündeki büyümenin durdurulması hedeflenir. Kalıcı bir çözümdür. Lazer epilasyon, iğneli epilasyon foto epilasyon gibi yöntemler ile kılların yapısına göre birkaç seansta kalıcı bir çözüme ulaşılır.

Depilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Depilasyon işleminde farklı depilasyon cihazları, yöntemleri kullanılabilir. Bunların bazıları daha acısız çözümler sunarken bazıları da görece daha uzun süreli çözümler sunar.

Tıraş Yöntemi

Ağrısız ve acısız bir şekilde kıllardan tüylerden kurtulma yollarından biridir. Ancak birkaç gün içinde fark edilir şekilde uzayacaktır. Hafif ve seyrek tüylü insanlar için önerilir, kalın ve yoğun tüylü insanlar tıraş uygulamasından sonra bile tüylü görüntüden kurtulamayabilirler.

Klasik Ağda Yöntemi

Klasik ağdalar evde şeker, limon ve su ile hazırlanabilecek, bilinen en eski depilasyon yöntemidir. Kılların çıkış yönüne doğru uygulanır ve kılların çıkış yönünün tersine doğru çekilir. Acı veren bir yöntemdir. Kıllar kökünden çekilir ve görece daha uzun süre alır kılların görünür hale gelmesi. 2-3 hafta sonra kıllar görünür hale gelir. Sir ağdada şeker bulunmadığı için düzenli kullanımda kıl kökleri zayıflar. Bu yöntem kılların incelmesini ve seyrelmesini sağlayacaktır.

Tüy Dökücü Kremler

İçeriğindeki özel kimyasallarla kılın organik yapısını tahrip eder. Bu şekilde kıllar yumuşar ve çözülür. Derinin üzerine bir tabaka halinde sürülen krem gerekli süre geçtikten sonra ciltten temizlenirken kıllar da kremle beraber gelir. Kıllar yalnızca cilt yüzeyinden temizlendiği için birkaç gün içinde, yeniden fark edilebilecek bir uzunluğa gelecektir.

Epilatör Kullanımı

Epilatör denen elektrikli aletler hızlı ve acılı bir çözüm sunar istenmeyen tüylerden kurtulmak için. Ulaşılabilir bir yöntemdir. Görece daha uzun süren bir temizlik sağlar ancak en geç 2-3 hafta içinde kıllar çıkmaya başlayacaktır.

Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

İğneli Epilasyon Yöntemi

İğneli epilasyonda öncelikle uygulama yapılacak bölge alkolle temizlenir, iğneyle kıl köküne girilir ve elektrik verilerek kıl kökü tahrip edilir. Kıl kökündeki büyümeden sorumlu foliküller yok edilir. Kıllardan bu şekilde kurtulmak hedeflenir. Bu işlem her kıl için uygulanır ve kopma işlemi gibi bir acı verebilir. Acıyı azaltmak için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Hamileler için önerilen bir yöntem değildir.

Blend Yöntemi

İğneli epilasyona benzeyen bir yöntemdir. Kıl köküne elektrik yerine sıvı verilir bu sıvının kıl kökünü tahrip etmesi beklenir.

Radyo Frekansı Uygulması

Kıl köküne ses dalgaları ile ısı verilir ve bu yolla kıl kökü tahrip edilir.
Lazer Epilasyon: Lazer epilasyonda deriye lazer ışınları verilerek kıl kökü tahrip edilir. Kılların büyümesini sağlayan foliküller tamamen yok edilmez, deforme edilir. Kıl kökündeki melanin hedeflenir ve melanine zarar vererek kılların uzamasını durdurmak hedeflenir. Genellikle %80 oranında bir başarı sağlanır. Açık ve koyu renkli kıllarda melanin yapısı farklı olacağından bunların tedavisinde farklı makineler kullanılır.

Foto Epilasyon

Lazer epilasyondaki gibi yoğun ışın kullanımı ile kıl kökünü yakma hedeflenir. Ancak lazer ışınlarından daha kısa dalga boyundaki ışınlar verildiği içın daha acısız bir yöntemdir.

Loresima Güzellik Salonu’nda epilasyon ve depilasyon uygulamalarımız ile hizmetinizdeyiz.

Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA
Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA