Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Kabak, ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirildiği için kabak çekirdeği ülkemizde çok tüketilen kuruyemiş türlerindendir. Kalorisinin yüksek olmasıyla bilinen kabak çekirdeği çok faydalı olduğu için  kabak çekirdeği yağının kullanımı son yıllarda hem sağlık sektöründe hem kozmetik sektöründe giderek artmaktadır. Kabak çekirdeği yağı soğuk press yöntemi ile kabak çekirdeğinden elde edilir. Kabak çekirdeği yağı, kullanılan çekirdeğin kalın ya da ince olmasına bağlı olarak koyu kırmızıdan sarıya kadar değişebilen bir renk aralığında olabilir.

Kabak çekirdeği yağı erkeklerde prostat büyümesine engel olarak prostat kanseri riskini azaltır. Saç dökülmelerini engeller. Serotonin salgılanımını arttırarak uyku düzenini sağlar. Hormonları ve kan şekerini düzenler. Şeker hastalığından korur. İçeriğindeki fosfor sayesinde kalp sağlığını korur ve kalp krizini riskini azaltır.

Kabak Çekirdeği Yağının İçeriği

Kabak çekirdeği yağı yüksek miktarda A vitamini, B vitamini, E vitamini, çinko ve demir içerir. Omega3, omega6 yağ asitleri lif ve antioksidan bakımından zengindir. İçeriğinde fosfor, K vitamini bakır, manganez, magnezyum, protein bulunur.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağı erkeklerde prostat büyümesine engel olarak prostat kanseri riskini azaltır. Saç dökülmelerini engeller. Serotonin salgılanımını arttırarak uyku düzenini sağlar. Hormonları ve kan şekerini düzenler. Şeker hastalığından korur. İçeriğindeki fosfor sayesinde kalp sağlığını korur ve kalp krizini riskini azaltır. Boşaltım sistemini düzenler ve korur. İdrar yolları rahatsızlıklarından korur, sistit hastalığına iyi gelir. Bağırsakların çalışmasını düzenler ve kabızlığa engel olur. Romatizme tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisini azaltır. Kemik erimesini azaltır, içeriğindeki fosfor ve K vitamini ile kemikleri güçlendirir. Böbrek taşı oluşumunu engeller ve böbrek sağlığını korur. Kolesterolü düşürür. Stresi engeller ve depresyondan koruyucu bir etki sağlar. Rushsal duruma iyi gelir. Menopoz etkilerini azaltır ve meme kanserine karşı koruyucu etki sağlar. Doymuş yağ açısından zengin olduğu için güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir ve bu da kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Kanser hastalarına önerilir. Vücudu radyasyonun zararlarından korur. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kaş, kirpik, saç dökülmesine karşı kullanılabilir. Cildin üstüne masaj yaparak uygulanarak ciltteki kızarıklığın geçmesinde kullanılabilir. Ciltteki iltihaplı sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Pürüzsüz cilt görüntüsü oluşturur. Cildin yumuşaklığını ve esnekliğini arttırır. Cildin sağlıklı ve genç görünümünü korumasını sağlar. Kırışıklık oluşumunu önler, geciktirir. Göz çevresinde uygulandığında göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur. Cildi nemlendirir. Güneş lekelerinin azalmasını sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Tüketilir?

Kabak çekirdeği yağı sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içilebilir. Cilde masaj yapılarak krem gibi uygulanabilir. Kabak çekirdeği yağı yoğun, faydalı ve besleyici bir yağ olduğu için mutfakta da kullanılır. Salatalara sos olarak, vanilyalı tatlılara aroma arttırıcı olarak koyulabilir. Yemeklere ve çorbalara da eklenebilen kabak çekirdeği yağı pişirme yağı olarak kullanıldığı zaman tüm faydalı özelliğini yitirir.

Kabak Çekirdeği Yağı ile Cilt Maskesi

Bir yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı, yarım yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı kil karıştırılır. Karışım yüz,  boyun ve dekolte bölgelerine sürülür. 20 dakika sonra yıkanır. Haftada bir yapabileceğiniz bu maske sayesinde cilt kırışıklıkları azalır, ciltteki renk tonu eşitlenir, lekeler azalır.

Kabak Çekirdeği Yağı Kullanımının Sakıncaları

Kabak çekirdeği zararları açısından önemli bir kaç maddeye değinmekte fayda var. Kabak çekirdeğinin fazla kullanılması ishale sebep olabilir. Mide rahatsızlığı olanların az kullanması gerekir. Ciltte fazla kullanımı akne ve sivilcelerde artışa sebep olabilir. Hassas ciltli olanların kullanmadan önce cildinin küçük bir bölümünde deneyip alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmesi gerekir. Tansiyonu düşürdüğü için düşük tansiyon sorunu olanlar dikkatli kullanmalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların önce doktoruna danışması önerilir. Herşeyin fazlası zarardır sözünü hatırladıktan sonra kabak çekirdeği zararları olsa da, biz onu şu durumda gıda maddesi olarak değerlendirmeyeceğimiz için bu zararları da önemsemeyebiliriz.

Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA
Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA