KIRIŞIKLIK BAKIMI

Kırışıklık Savaşı ile Gençlik Parıltısı

İster 35 yaşında yaşlanmanın ilk belirtilerini görmeye başlıyor olun, isterse de 55 yaşınızda yaşınızı gizli tutmayan cildiniz sizi ele veriyor olsun. Kırışıklıkları azaltmanın yollarını aramak için yola çıkmış olmalısınız.

Uzmanlar; birçoğumuzun kırışıklık savaşını kaybederek, gençliğin parıltısının geçtiğimi çaresizce izlediğini söylüyor. Kırışıklık bakımı sadece kışıklıklar geldikten sonra onlarla mücadele şeklinde olmamalı. Kırışıklıkların gelişini de engelleyecek ya da geciktirecek, etkilerini azaltacak önlemler de alınmalı.

New Jersey'de Hackensack Üniversitesi Tıp Merkezi'nde dermatolog olan Robin Ashinoff, "Erkekler kadar birçok kadın da yaşlanan cildin kaçınılmaz olduğuna inanıyor, ancak bugün sahip olduğumuz bilgi ve teknolojilerle gerçekten hissettiğiniz kadar genç görünebilirsiniz" diyor.

Biz de sizi doğru yola yönlendirmek için kırışıklıkları azaltmak adına gerçekten neyin işe yaradığını sorguladık. Uzmanların bir fark yaratabileceğinizi söyledikleri pek çok yol var. Bu yollardan bazıları dermatoloğa bir ziyaret gerektirirken, birçoğu kendi başınıza yapabileceğiniz şeylerdir.

Kırışıklıkları Azaltma: Ne Yapabilirsiniz

Güneşten kaçının

Güneş, kırışıklıkların 1 numaralı nedenidir ve etkiyi belgeleyen düzinelerce çalışma vardır. Tek yumurta ikizlerine bakan bir çalışmada, güneşe maruz kalmanın kalıtımdan daha önemli olduğunu buldu. Güneş süresini sınırlayan kardeşlerin kırışıklıkları daha azdı.

Güneş koruyucu kullanın

Güneşe çıkmanız gerekiyorsa, güneş koruyucu kullanın! Sizi cilt kanserinden koruyacak ve aynı zamanda kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Sigara içmeyin

Araştırmaların bazıları hala tartışmalıdır, ancak giderek daha fazla çalışma, sigara dumanının çoğunlukla cildin önemli bileşenleri olan kolajen ve elastini parçalayan bir enzim salarak cildin yaşlandığını doğrulamaktadır. Londra'daki St. Thomas Hastanesi İkiz Araştırma Birimi'nde yapılan kardeşlik çalışmaları, sigara içen erkek veya kız kardeşin, sigara içmeyenlere göre daha kırışık ve % 40 daha ince bir cilde sahip olma eğiliminde olduğunu buldu.

Yeterli uyku alın

Yale Üniversitesi Dermatolog Nicholas Perricone, yeterince uyuyamadığınızda, vücudun cilt hücrelerini parçalayan bir hormon olan aşırı kortizol ürettiğini söylüyor. Yeterince dinlenirseniz daha fazla HGH (insan büyüme hormonu) üreteceksiniz. Bu da cildin kalın, daha "elastik" ve kırışma olasılığının azalmasına yardımcı olur.

Sırt üstü uyuyun

Amerikan Dermatoloji Akademisi, her gece belirli pozisyonlarda uyumanın "uyku çizgileri - cildin yüzeyine kazınmış ve yukarı kalktığınızda kaybolmayan kırışıklıklar" oluşmasına neden olduğu konusunda uyarıyor. Bir yanınız üzerinde uyumakta çene ve yanaklarda problemlere sebep olabilir. Kırışıklık oluşumunu azaltmak için sırtında uyuyun.

Daha fazla balık yiyin

Özellikle somon balığı. Somon (diğer soğuk su balıklarıyla birlikte), aynı zamanda büyük bir cildin yapı taşlarından biri olan büyük bir protein kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda omega-3 olarak bilinen esansiyel bir yağ asidi kaynağıdır. Esansiyel yağ asitlerinin cildi beslemesine ve dolgun ve genç kalmasına yardımcı olduğu ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kakao alımı için kahve kullanın

2006'da Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar yüksek düzeyde iki diyet flavanolü (epikatchin ve kateşin) içeren kakaoyu cildin güneş hasarından koruduğunu, cilt hücrelerine dolaşımı iyileştirdiğini, hidrasyonu etkilediğini ve cildin daha pürüzsüz görünmesini ve hissetmesini sağladı.

Daha fazla meyve ve sebze tüketin

Kraus, anahtarın antioksidan bileşikleri olduğunu söylüyor. Bu bileşikler, serbest radikallerin (hücrelere zarar verebilecek kararsız moleküller) neden olduğu hasarla savaşır, bu da cildin daha genç ve daha parlak görünmesine yardımcı olur ve fotoğraflamanın bazı etkilerine karşı korur.

Nemlendirici kullanın

Ashinoff, "Özellikle kadınlar, yaşlanma karşıtı ürünlerle o kadar ilgileniyorlar ki, genellikle basit bir nemlendiricinin gücüne bakmıyorlar. Nemli cilt daha iyi görünüyor, bu nedenle çizgiler ve kırışıklıklar çok daha az fark ediliyor" diyor.

Botoks

Botulinum toksin A'nın bu saflaştırılmış versiyonunun enjeksiyonu, kırışıklığın hemen altındaki kasları gevşetir, üstteki cildin pürüzsüz ve kırışıksız uzanmasına izin verir.

Lazer yenileme

Burada, bir ışık kaynağından gelen enerji - bir lazer veya darbeli diyot ışığı - cildin üst tabakasını kaldırır, ancak hafif ama farkedilemez bir cilt "yaralanmasına" neden olur. Bu, cildin doğal kollajen üretim sistemini yüksek vitese geçirerek daha pürüzsüz, daha kırışıksız bir cilde neden olur.

Kimyasal peeling

Bu tedavide, cildin üst tabakasını "yakmak" için çeşitli farklı kimyasallardan biri kullanılır ve daha fazla kolajen yaparak vücudun tepki vermesine neden olan hasar oluşturur. Sonunda genç görünümlü, pürüzsüz bir cilt elde edersiniz.

Dermabrazyon

Hafif bir kimyasal kristal ile birlikte kullanılan bir vakum emme cihazı olan dermabrazyon, cilt hücrelerinin üst katmanının çıkarılmasına ve yüzeye yeni, daha eşit dokulu bir cilt getirilmesine yardımcı olur. Süreçte ince çizgiler ve kırışıklıklar kayboluyor gibi görünüyor.

Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA
Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA