MANİKÜR-PEDİKÜR

Manikür ve pedikür, el ve ayak tırnaklarının bakımı için kullanılan iki farklı bakım yöntemidirGüzel görünmeyi sağlayan için pek çok kozmetik yöntem vardır. Bunun için çeşitli cilt bakım yöntemlerine ve makyaj uygulamalarına başvururuz. El ve ayak tırnaklarımızın sağlığı ve estetiği de dış görünümümüzün önemli bir parçasıdır. El ve ayak tırnaklarının sağlığı ve hoş bir görüntü sağlamak için düzenli aralıklarla bakım yaptırmak gerekir. Manikür ve pedikür, el ve ayak tırnaklarının bakımı için kullanılan iki farklı bakım yöntemidir.

Manikür ve Pedikürün Faydaları Nelerdir?

Manikür ve pedikür işleminin düzenli bir şekilde yaptırılması ve tırnakların kuru tutulması, tırnakları olası tırnak rahatsızlıklarından da koruyacaktır. Bu işlemler tırnak sağlığını korumasına ek olarak bakımlı hissettireceği ve güzel bir görünüm sağlayacağından dolayı yaptıranlara kendini daha iyi hissettirecektir.

Manikür ve Pedikürün Arasındaki Farklar Nelerdir?

Manikür uygulamasını yapacak kişinin ilk olarak ellerini ve kullanacağı malzemeleri steril hale getirmesi gerekir.Manikür, el tırnaklarına yapılır ve el tırnaklarının pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. El parmaklardaki kan dolaşımını hızlandırır. Pedikür ise ayak tırnakları için yapılan bakım uygulamasıdır. Ayak parmaklarındaki tırnaklara uygulanan bu işlem, tırnakların pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ayak parmaklarındaki kan dolaşımını hızlandırır.

Manikür işleminde tırnakları temiz ve bakımlı göstermek için el tırnaklarının çevresindeki ölü derilerin alınması, tırnaklara şekil verilmesi, tırnaklara oje sürülmesi işlemleri yapılır. Bu işlemleri kişilerin kendilerine yapması oldukça güçtür. İki ele birden aynı dikkatle ve özenle bakım işlemi uygulamak, ölü derilerden arındırmak, tırnağa şekil vermek, törpülemek, oje sürmek çok zordur. Güzellik salonlarında manikür hizmetini profesyonel bir şekilde verebilecek lisanslı çalışanlar bulunur. Manikür bakımını, güzellik salonlarında yaptırmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü ölü derileri, şeytan tırnaklarını almaya çalışırken parmaklarını kanatmak, evde manikür yapmaya çalışan pek çok kişinin karşılaştığı olumsuz bir durumdur.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür uygulamasını yapacak kişinin ilk olarak ellerini ve kullanacağı malzemeleri steril hale getirmesi gerekir. Aksi halde pek çok kişide kullanılan bu aletler hem mankür yapacak uzman hem de yaptıran kişiler çok tehlikeli olabilir. Hiç riske girmek istemiyorum diyorsanız da kendi manikür setinizi ve manikür galoşunuzu yanınızda götürebilirsiniz.

Gerekli sterilizasyon sağlandıktan sonra manikür işlemine geçilir. İlk olarak el tırnaklarında oje varsa, oje çıkarılır. Tırnak diplerinin yumuşaması için krem sürülür. Eller, lavanta yağı, zeytin yağı, limon suyu, vazelin ya da losyon dökülmüş suyun içinde 10-15 dakika bekletilir. Bu şekilde eller ve tırnaklar yumuşamış ve maniküre hazırlanmış olur. Daha sonra tırnak etleri tırnak dibine doğru itilir ve tırnak makasıyla kesilir. Gerek görülürse tırnak kesilir. Törpüyle oval, düz, kare olacak şekilde tırnağa şekil verilir. Tırnağın çevresindeki ölü deriler, şeytan tırnakları alınır. Eller krem kullanılarak masaj yapılarak nemlendirilir. Tırnak koruyucu sürülür. Eğer istenirse tırnakların daha güzel görünmesi için oje ya da cila sürülmesiyle manikür işlemi sonlandırılır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Pedikür uygulamasını yapacak kişi ellerini ve kullanacağı malzemeleri sterilize ettikten sonra pedikür işlemine geçebilir.Pedikür uygulamasını yapacak kişi ellerini ve kullanacağı malzemeleri sterilize ettikten sonra pedikür işlemine geçebilir.

İlk olarak ayak tırnaklarında da oje varsa, oje çıkarılır. Ayak tırnakları kesilir. Ancak el tırnaklarından daha kısa kesilmesi, ayakkabı giyildiğinde zarar görmesinden koruyacağı için daha iyi olur. Tırnaklar kesildikten sonra tırnak diplerine krem sürülür. Tırnak etleri, diplere doğru itilir ve ölü deri alınır. Ayaklar 5-10 dakika ılık suda bekletilir. Daha sonra tırnak çevresindeki ölü deriler, tırnak etleri alınır. Tırnak uçlarının, üstünün törpülenmesi işlemi de yapıldıktan sonra ayaklar krem kullanılarak masaj yapılarak nemlendirilir. Eğer istenirse oje ya da cila sürülerek pedikür işlemi sonlandırılır. Ponza taşı kullanılarak topuklardaki ölü deri de alınır.

Loresima Bayan Kuaförü ve Güzellik Salonu’nda manikür ve pedikür uygulamaları ile hizmetinizdeyiz.

Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA
Loresima Bayan Kuaförü Demetevler Yenimahalle ANKARA